Děti Václava Vojty

V roce 2017 mi zazvonil telefon. Volala mi produkční z týmu režisérky Olgy Špátové, která tehdy natáčela dokument o Vojtově metodě - a nejen o ní, ale i o Vojtově rodině, která v emigraci musela přinést nemalé oběti, aby profesor Vojta mohl svou metodu dál rozvíjet.

Když Olga hledala někoho z řad pacientů, kdo by mohl a chtěl v dokumentu vystoupit a sdílet svou zkušenost s Vojtou, oslovila mne. Bylo mi 21, byla jsem na začátku své vlastní praxe, ale o tom, jak se děti v terapii cítí, jsem tehdy už sedm let veřejně psala.

Když se dokument ve spolupráci s Veronikou, Štěpánem a Václavem na jaře téhož roku poprvé promítal, uvědomili jsme si, že nechceme, aby Vojtova metoda měla láskyplnou a citlivou podobu jen na plátně. 

Byla to přitom právě Veronika, která apelovala na intenzivní medializaci Vojtovy metody v takovém světle, které rodinám, jež ji budou potřebovat, umožní cítit se v terapii bezpečně a vyrovnaně. 

A tak naše aktivity natočením dokumentu neskončily.

Jsme spolu dál v kontaktu a pomáháme tam, kde je potřeba.

Funkčně a důstojně medializujeme Vojtovu metodu napříč laickou i odbornou veřejností.

Vytváříme prostor k diskuzi potřebných  témat, které se terapie týkají, a usilujeme o to, aby byl Vojtův princip vnímán jako základní kámen všech přístupů, které po pohybové stránce pracují s dětmi a dospělými s těžkou centrální parézou.

Zasazujeme se o rozšíření povědomí a praxe ve Vojtově včasné diagnostice, která je v naší zemi bohužel stále žalostně nedoceněná.

Hájíme práva pacientů v terapii a chráníme terapii samotnou.

Těm rodinám, které jsou na začátku své cesty, pomáháme k včasné diagnostice i funkční terapii doporučením ke kompetentním odborníkům - protože čas běží ...

Podporujeme psychicky ty rodiny v terapii, které to potřebují.

Název dokumentu, Děti Václava Vojty, jsme si propůjčili - zaštiťujeme jím všechny naše aktivity, za kterými dnes už nestojím jen já, ale také řada odborníků, bývalých žáků a přímých následovníků prof. Vojty. 

Protože dnes sama pracuji s pohybem a výhradně s dětmi s těžkou obrnou,  mám tu čest s nimi všemi spolupracovat.

Je mi ctí mít plnou důvěru všech Vojtových dětí. Věřím pevně, že sdílet s otevřeným srdcem to, co je nám nejdražší, má tu největší cenu.

Petra Fridrichová, autorka iniciativy